6 otázek pro… Terezu Vodákovou

Rozhodli jsme se vyzpovídat někoho z našich autorů. Podívej se, co čtou lidé, které rád(a) čteš nebo podporuješ.

Tereza Vodáková je autorkou knihy Svítání v zatmění, kterou momentálně najdeš mezi našimi předprodeji. Co pro Terezu knihy znamenají a jaké jsou její oblíbené?

Ke které knize máš nejblíž?

Mojí srdeční záležitostí je trilogie Smečka od skvělé spisovatelky Andrey R. Cremerové. Nevím, kde se u nás doma vzala, ale strhující děj mi nedal spát. A to doslova. Nejsem zrovna velký příznivec fantasy, ale líbí se mi myšlenka převtělování člověka ve zvíře. Kromě toho mám ráda vlky, takže téma bylo přímo pro mě. Všechno dokonale podtrhuje opravdu napínavý děj.

A co oblíbená kniha z dětství?

Pohádky z tisíce a jedné noci. Mamka mi každý večer jednu četla. Pamatuju si, že se mi moc líbily obrázky v knížce.

Kdyby ses mohla setkat s jakýmkoliv spisovatelem, kdo by to byl a proč?

Ráda bych se setkala s Arnoštem Lustigem. K problematice druhé světové války mě kdysi přivedl táta. Bylo by zajímavé sedět proti někomu, kdo je skvělý spisovatel a silná osobnost, která zvládla hrůzy války a táborů. Nevěděla bych, o čem se bavit dřív.

Máš raději knihy v originále, nebo české překlady?

Mnohem pohodlnější a záživnější je pro mě český překlad. Na doporučení kamarádů a učitelů angličtiny ale poslední dobou vyhledávám spíše originály v angličtině. Obojí má něco do sebe.

Raději čtečka, nebo kniha?

Čtečku „nevedu“, ale kdybych měla porovnávat e-knihy s těmi klasickými, tak určitě raději sáhnu po papírové verzi. Má to ale svoji druhou stranu. Když pak nosím nějakou bichli, jako je Sofiina volba, pár měsíců na zádech, tak je kniha v mobilu mnohdy lepší a nesrovnatelně lehčí.

Kde nejčastěji a nejraději čteš?

Nejčastěji čtu při hodinách ve škole. Asi bych neměla, vím, ale nemůžu si pomoct. Buď je knížka tak napínavá, že se od ní nemůžu odtrhnout, nebo hodiny tak nudné, že není třeba dávat pozor. Paradoxem je, že sedím v první lavici u dveří.

Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodej? Tady ho najdeš, stručně a jasně vysvětlený!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.