Jsi vášnivý čtenář? Zužitkuj své hobby a staň se naším betačtenářem!

22. 2. 2019 — Čtení na 6 min

Dočtu kapitolu a půjdu něco dělat, třeba se učit. Věta, kterou si knihomol řekne několikrát za týden. Jenže ruku na srdce, odtrhnout se od rozečtené knihy je stejně těžké jako si vybrat mezi nově vydanými tituly. Čtení tě zkrátka baví a naplňuje. Co kdybychom ti řekli, že svou zpětnou vazbou můžeš pomoct zrodu dalších knih, a ještě si tím získáš reference, které ti mohou v budoucnu pomoci?

Hodiny tvá mysl i fantazie brouzdají literárním světem, chodíš po městě a přemýšlíš nad tím, jaké by to bylo, potkat na ulici tvého knižního hrdinu, vystoupíš na špatné zastávce tramvaje, protože nevnímáš svět kolem sebe. Od té doby, co ses naučil(a) číst, už naplnily tvůj život i knihovnu tisíce popsaných stránek, desítky a stovky svazků, zástupy literárních hrdinů i lásek. Knihy i jejich světy v tobě něco zanechávají, nutí tě přemýšlet, utvářejí tvůj světonázor i tebe samotného. Určitě si ale dojmy nenecháváš pro sebe. O tom, co právě čteš nebo jsi zrovna dočetl(a), se chceš podělit s okolím. Mluvíš s přáteli  i s dalšími nadšenci a chceš, aby tvoje čtení a dojmy nepřišly vniveč.

Čtenář jako skoro profese

Recenze, výměna názorů na literární postavy, konstruktivní kritika, nastínění tvého úhlu pohledu. Potřeba diskutovat o knihách, které ti projdou rukama, nebo o ukázkách, které najdeš na něčím blogu, sociálních sítích nebo v různých komunitách, dostává jiný rozměr, když svůj názor řekneš někomu, kdo k literatuře přistupuje stejně jako ty. Už se ti ale někdy stalo, že se na tebe obrátil se svou tvorbou autor, který chce tvou zpětnou vazbu, protože ví, že máš načteno, a tvůj názor je pro něj důležitý? Možná ano, možná ne. A jak by se ti líbilo  dostat se k rukopisům autorů dřív než kdokoliv jiný? Jinými slovy – kdybys byl(a) betačtenářem, kterým se můžeš stát právě díky Pointě, a dostával(a) se tak ke skvělému obsahu dřív než jiní.

Když jsi betačtenář…

Dosud jsi nejspíš cokoliv, co ti přišlo pod ruku, četl(a) zadarmo nebo jsi za čtivo utrácel(a) v knihkupectvích. Být betačtenářem ale znamená brouzdat v trochu jiných vodách. Autor si díky tvému názoru může udělat jasnější představu o cílové skupině knihy. Pokud jsi třeba oddaný/á čtenář/ka young adult, budeš přínosem právě pro autory, kteří se tvému oblíbenému žánru věnují. Žánrů, které hltáš, nejspíš bude víc, proto se neboj své načtené „vědomosti“ s autory sdílet. Jsi pro ně totiž jedinečnou možností, jak zjistit názor jejich cílové skupiny, protože ty sám, jako betačtenář, jsi jejím vzorkem. Jasně, primárně čteš pro svoji radost, ale Pointa ti nabízí jedinečnou možnost, jak se podílet na plnění snů začínajících autorů.

Pomáhej plnit sny autorů čtením

Jak? Propojuje totiž autory a knižní kolegy od korektorů až po grafičky, ale i čtenáře. Je jedinou komunitní nakladatelskou službou, která věří v to, že psát je důležité. Žádný učený z nebe nespadl. A Pointa  je tady od toho, aby pomáhala začínajícím autorům řemeslně se posouvat dál a plnit si tak svoje sny. Proto se jim snaží cestu, jejímž cílem je být opravdovými a kvalitními spisovateli, co nejvíc usnadnit. K tomu můžeš přispět i ty jako betačtenář. Každý, kdo chce vládnout slovem, by se měl učit z vlastních chyb, měl by umět přijímat kritiku a toužit po zpětné vazbě. Pak se dostaví úspěch i vydaná kniha.

Od referencí až po nějakou tu kačku

Kromě toho, že se můžeš podílet na vydání něčího snu, má role betačtenáře i řadu výhod a příjemných stránek pro tebe, třeba reference, které ti mohou pomoci při budování kariéry v knižním světě. Navíc se zadarmo dostaneš k unikátnímu a skvělému obsahu, který ještě nikdo „venku“ neviděl! Ne za všechno sice dostaneš hned zaplaceno, ale snaha i práce se nejen cení, ale otevírá ti i další možnosti. Proto počítej s tím, že si postupně po nasbírání referencí nějakou tu korunu určitě vyděláš a zároveň se třeba přiblížíš práci literárního kritika.

U nás máš dveře otevřené

Už víš všechno kromě toho, jak se betačtenářem na Pointě stát. Na platformě se v průběhu  jednoduché registrace rovnou „zaškatulkuješ“ jako betačtenář. Následně už můžeš vybírat z knižních projektů, které by tě zajímaly a na kterých bys rád(a) spolupracoval(a). Pak už jen stačí nabídnout své služby autorovi –  že si jeho výtvor zadarmo přečteš a dáš mu zpětnou vazbu. A funguje to i naopak, autor může požádat o tvou zpětnou vazbu. Pokud už budeš mít slušnou sbírku referencí, autor ti za tvé čtení nejspíš i rád zaplatí. Pokud se ale domluvíte na placené spolupráci, uzavřete spolu smlouvu a peníze ti přijdou poté, co kniha vyjde. Barterovým spolupracím se ale meze nekladou, tak to záleží jen na vzájemné domluvě!

Je to zkrátka ideální způsob, jak si na u nás začít budovat jméno a svou oblíbenou aktivitou obohacovat sebe i autory. Určitě se ale zdarma dostaneš k exkluzivnímu obsahu přímo z první ruky. Díky tomu se můžeš aktivně podílet na tvorbě  knih, a kdo ví… třeba se z tvého betačtení stane plnohodnotná brigáda při škole nebo díky ní vyjdeš vstříc profesi knižního kritika.B

Kdo je betačtenář a co dělá:

 • Je poloprofesionál(ka). Čte anotace, ukázky z knih, nebo celou knihu.
 • Na knihu se dívá z pohledu čtenáře a cílové skupiny.
 • Dává upřímnou zpětnou vazbu autorovi, aby mohl rukopis doladit na míru cílové skupině.
 • Nabízí konstruktivní kritiku týkající se příběhu, dialogů a dalších prvků rukopisu.
 • Navrhuje, jak zlepšit autentičnost postav nebo příběhu.
 • Poskytuje hloubkovou a konstruktivní kritiku, poznámky vkládá přímo do rukopisu.

Co betačtenář není a nedělá:

 • Není redaktor(ka), na knihu se nedívá jako profesionál.
 • Nekomentuje rukopis z pohledu autora.
 • Nezveřejňuje zpětnou vazbu veřejně, recenze knihy je něco úplně jiného.
 • Needituje rukopis, nepřepisuje ho na „svoji“ knihu.
 • Nemaže autorovi med kolem pusy, nedodává naschvál neupřímnou zpětnou vazbu.

Láká tě stát se betačtenářem? Registruj se zdarma na Pointě, vyber si knižní projekt a nabídni svoji službu autorovi.

Kategorie: Ze života Pointy