Jak vybrat název a napsat anotaci vlastní knihy

17. 5. 2019 — Čtení na 5 min

Před spuštěním předprodeje tvojí knihy je potřeba specifikovat, vymyslet a dotáhnout mnoho věcí. Mezi ně patří i název a anotace tvojí knihy. Jak vymyslet dobrý název knihy, co by měla obsahovat anotace, jak by měla být dlouhá a jak na ni?

Protože je náročný nejen čtenář, ale i předprodej, je důležité čtenáře zaujmout. Mnohdy totiž čtenář podle anotace a názvu knihy vybírá, proto je třeba si na nich dát záležet. Máme pro tebe pár tipů, jak na to.

Název knihy

Nejdřív se podívejme na název knihy. Ten by měl být nápaditý, ale zároveň krátký a výstižný, aby se o knize snadno mluvilo, zvlášť o prvotině neznámého autora. Když přijde čtenář do knihkupectví, jednoduše řekne: „Máte Pána prstenů, Zločin a trest, Jméno růže nebo Zvířecí farmu?“ Naopak marketingově těžkopádně působí názvy jako Vždyť je to hračka nebo Studio lásky k člověku. Pak jsou samozřejmě vtipné výjimky jako Fulghumovo Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. Hlavně si ověř, zda už tebou vybraný název není někde použitý. Rychlá kontrola pomocí Googlu postačí. Nikdy není dobré, aby kniha byla svým název až moc podobná něčemu známému, co už vyšlo.

S čím ještě můžeš pracovat? Pokud jsi jazykář, neboj se zabrouzdat v cizích slovech, která všichni běžně známe, třeba je to právě to koření, které ti pomůže. Zkus se zamyslet i nad svojí oblíbenou hudbou, jestli ti svými slovy nepomůže, samozřejmě kdyžtak v trochu jiném znění. Od věci nemusí být ani prostudování přísloví a pořekadel, citátů nebo výroků, nikdy nevíš, na co narazíš.

Cestou může být i trocha kontroverze. Myslíme tím název, který tě ihned zaujme třeba kvůli zvláštnímu slovnímu spojení nebo prostě slovem, které bys v názvu knihy nečekal(a). Nedávno u nás vyšla kniha Marka Dobrého s názvem Penis nemá uši. A hned bylo o zábavu postaráno.

Anotace

Anotace prodává tvou knihu, protože čtenář se podle ní rozhoduje, zda ho téma zajímá. Je stejně důležitá jako perex u každého novinového článku. Nemůžeš se sice trefit do vkusu všech lidí, ale dobře napsaná anotace ti může zajistit pozornost těch, které tvoje téma zajímá. Špatná anotace ale spolehlivě odradí všechny. Jak má anotace vypadat?

  • Měla by být 100–200 slov dlouhá.
  • Měla by jasně ukázat žánr, hlavní téma, kontext, dějovou linku a hlavní postavy.
  • Musíš dostatečně popsat obsah knihy, aby se čtenář zorientoval a věděl, co ho v knize čeká – zda jde o fantasy, memoáry nebo literaturu faktu.
  • Neprozraď ale příliš, jen tolik, aby se čtenář namlsal.
  • Musí tvou knihu prodat, neostýchej se proto knihu chválit a vyzdvihnout. Řekni, v čem spočívá jedinečnost tvého psaní a tedy i knihy.
  • Zkus si opatřit i pár recenzí, třeba od našich betačtenářů. Tu nejlepší z nich do anotace klidně použij.

U anotace je důležité mít jasno i v žánru knihy, o kterém by čtenáři měli vědět a díky kterému se třeba i v knihkupectví nebo na doporučení kamaráda dostane kniha k dalším lidem. Na doporučení může dojít i díky ukázce z tvojí knihy, ke které se čtenáři dostanou u předprodeje. Jak správně ukázku vybrat, se dozvíš v jednom z dalších článků.

Na závěr se podívej, jak anotace může vypadat. Máme pro tebe jednu z pera Komiksodějek, které u nás co nevidět vydají jedinečný komiksový sborník:

Z našich sympozií jsme nasbíraly přes 60 stránek komiksů od více než 20 českých autorek. Mnohé z nich jsou již známými osobnostmi v rámci komiksové komunity, některé teprve na prahu své kariéry. Že jste o nich neslyšeli? Tak to změňte! Poznejte příběhy významných komiksových žen současnosti i minulosti skrze jejich příběhy, rozhovory a články od komiksových odborníků. Pročtěte si komiksy od žen, o ženách, ale i o celé společnosti.

U této anotace hned na první dobrou zjistíš vše, co potřebuješ: víš, o jaký jde žánr, víš, že tam nenajdeš jen komiksy, zároveň máš jasno, že jde o unikátní sborník, prostě český ženský komiks v kompletním balíčku. Zároveň ale jen tolik, aby tě navnadila ke koupi knihy.

A ještě jedna anotace, tentokrát od Hany Pachtové, kterou napsala ke svojí knize Život a doba gaunera – Na klepadle:

Zákaz prodeje dětem do 18 let i jejich rodičům. Vyprávění chlápka, co se sice narodil do důstojné katolické rodiny, ale… Narodil se také jako nádoba na pocit svobody. Ještě než prošel pubertou, začal on i jeho okolí chápat, že tohle nebude drncání na pouťovym koníkovi. Spíš šílená jízda z klece, co vás ale umí dostat i do šuplíku (tak on říká vězení). V patnácti začal kvůli svobodě vekslovat a vydělávat první socialistické bony, aby si už tenkrát koupil saaba i s řidičem. V sedmnácti prvně seděl v Polsku za pokus o nedovolené opuštění republiky. Pak už si letěl ke hvězdám.

Z téhle anotace se toho sice dozvíš méně, než u předchozí, ale nastínění příběhu hlavního hrdiny, dějové linky a žánru tady funguje jako skvělá návnada! Navíc díky jejímu jazyku tušíš, co čekat na stránkách knihy.


Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.