Jak napsat dobrý medailonek

14. 5. 2019 — Čtení na 3 min

Pár vět, které představí tebe a tvůj život – tvou práci, zájmy, zkušenosti s psaním i vydáváním. To je medailonek. Jak ho napsat, aby zaujal na první pohled, a co by v něm měli čtenáři najít?

Základem dobrého autorského profilu je jeho kvalitní obsah, který se týká tvojí literární činnosti a tvého života. Stěžejním bodem sebeprezentace je proto medailonek. Jeho cílem je přesvědčit ostatní, že právě ty jsi autorem(kou), kterého(kterou) hledají a chtějí číst. Pomocí pár řádků a krátkých vět máš ve čtenářích vzbudit očekávání a přesvědčit je o svých kvalitách. Ukaž, že jsi mistr slova a máš svým čtenářům co nabídnout.

Tvým úkolem i cílem je tedy kreativně sepsat medailonek, který bude zahrnovat informace o tobě. Nevíš, jak na něj? Zkus si odpovědět na pár následujících otázek a z odpovědí bio poskládat.

  • Kdo jsem (pseudonym)?
  • Čím se živím a čemu se věnuji?
  • Jak dlouho, co a proč píšu?
  • Jaké jsou mé (nejen knižní) úspěchy?
  • Jaké mám ocenění a publikační výsledky?
  • Které známé osobnosti chválí moji práci?
  • Jaká je má inspirace: autoři, hrdinové/ky?
  • Kdo/co (z nich) mě nejvíce při psaní ovlivnil a čím?
  • Kde čtenáři najdou mé knihy / články?
  • Jak se se mnou fanoušci mohou spojit? Tím myslíme odkazy na tvé sociální sítě a přezdívky kvůli tagování, odkaz na blog, ale i možnost „sledovat“ nebo diskutovat na Pointě.

Medailonek by neměl být příliš dlouhý, proto bys měl(a) informace o sobě logicky rozdělit. V prvním odstavci představ, čemu se v literatuře věnuješ a jakému žánru, vysvětli čtenářům, proč a co píšeš. Zmiň i svou připravovanou knihu.

Druhý odstavec může nabízet zajímavé detaily z tvého pracovního života, ale i krátký vhled do života osobního. V závěrečném odstavci čtenářům popiš, jak se s tebou mohou spojit. Řekni jim, že s tebou mohou komunikovat pomocí diskuze na Pointě, na sociálních sítích nebo na tvém blogu.

Nakonec pro tebe máme pár tipů, které tvůj medailonek vyšperkují. Hlavně při psaní vycházej ze sebe – pokud máš osobitý styl psaní a vyjadřování, napiš tak i svůj medailonek, protože čtenáři budou vědět, co od tvých knih očekávat. Poděl se i o své oblíbené autory, protože nejspíše ovlivňují tvou tvorbu, a tvůj fanoušek si tě bude moci lépe představit a zařadit. V neposlední řadě se neboj prodat zkušenosti, které dodávají věrohodnost tvé práci.

Jak to může vypadat

A úplně na závěr pro tebe máme medailonek Hany Pachtové, autorky novely Na klepadle.

Hana Pachtová (nar. 1971 v Praze) se zprvu věnovala publicistice, v posledním desetiletí se soustředí na psaní prózy. Publikovala časopisecky (Intelektuál, Labyrint Revue, Tvar, Weles aj.) a na vlnách Českého rozhlasu; je zastoupena v antologii „současné české ženské povídky“ Ty, která píšeš (2008). Debutovala povídkovým souborem Bůh je pes (Petrov, 2005), na němž kritika ocenila jak výrazovou zralost, tak schopnost „psychologických průniků do niterného světa, nejčastěji svých vrstevnic“ (V. Novotný). Svojí druhou knížkou, shrnující rozsáhlejší prozaické texty z let 2004–09, potvrzuje Pachtová to, co svým debutem naznačila: nová česká literatura je bohatší o překvapivě osobitou a původní spisovatelku.

Zdroj životopisu: http://www.knihazlin.cz/autori/hana-pachtova
Kategorie: Průvodce autora