Pomocníci při psaní i přemýšlení. Máme pro tebe 11 tipů na šikovné nástroje pro spisovatele

16. 7. 2019 — Čtení na 3 min

Spisovatelské řemeslo je od nepaměti spojené s tužkou a papírem nebo psacím strojem. V dnešní době by ale byla škoda nevyužít možnosti, které nám technologie přinášejí. 

Sepsali jsme proto pro tebe pár našich tipů na aplikace, nástroje a programy, které ti mohou znatelně pomoct při psaní, získávání zpětné vazby i třídění myšlenek.

1 •— Utříděné myšlenky

Mindly je aplikace, která má jedinou funkci – vytvářet přehlednou myšlenkovou mapu. Ty si v ní můžeš třídit nápady ohledně příběhu a jeho zápletek. Pomocí téhle aplikace si každý nápad můžeš rozvíjet do nejmenších detailů, proto se hodí i pro plánování knihy. Celou knihu s pomocí aplikace nepřipravíš, není na to dělaná, ale při skládání jejích částí ti jistě dobře poslouží. 

2 •— Snazší psaní

Aplikací a programů, ve kterých můžeš psát, je bezpočet, a to nemusíme zmiňovat ty základní jako Word, Pages a další. Máme pro tebe ale pár tipů na aplikace pro psaní, které třeba úplně neznáš. První z nich je Paragraphs – minimalistická aplikace pro psaní, druhou je Ulysses III a trojici doporučení můžeme zavřít třeba aplikací Typed, kde si můžeš text třeba i jednoduše a přehledně opoznámkovat. 

3 •— Něco na rozepsání

Pokud se chceš před psaním knihy trochu zahřát, máme pro tebe aplikace, díky kterým se můžeš před psaním knihy trochu rozepsat. Začněme českou aplikací Storki, kde můžeš spolu s ostatními lidmi vytvářet příběhy, jejich postavy i životy. Pokud chceš psát v klidu o samotě, nabízíme ti jako alternativu aplikaci Story Plot Generator. Poslouží ti jako trénink, když ti nepůjde ani tak o zápletku jako o rozepsání se nebo „procvičování si“ vyjadřování. Při spuštění dostaneš na výběr z akce/thriller, neštěstí/drama, sci-fi/vesmír, místo činu, fantasy/magie, horor či romantika. Až si vybereš, aplikace ti náhodně vygeneruje zápletku a je na tobě, jak se jí ujmeš.

4 •— Spisovatelský zápisník

Existují i aplikace, kde si můžeš tvořit postavy svého příběhu, přidávat si k nim poznámky nebo si vytvářet celé projekty. Vše ohledně knihy tak můžeš mít přehledně a vždy u sebe. První aplikací, která ti tohle umožní, je Writers App. Ta ti od začátku dovolí vytvářet více projektů a každý z nich si můžeš rozvést do detailů. Alternativou je aplikace Novelist, která umožňuje vytváření postav, k nim můžeš vybrat i detaily včetně inventáře, události a místa. V aplikaci si můžeš i načrtnout děj, kapitoly a jednotlivé scény, které pak můžeš posouvat a přeorganizovávat. Novelist má i funkci zobrazení finálního rozvržení. A na závěr Writers Tools, aplikace v mnohém podobná aplikaci Novelist. 

5 •— Piš, nebo zemři

Pokud máš při psaní problém se soustředěním, máme něco i pro tebe. Webová aplikace Write or Die tě k psaní dostrká. Funguje na principu toho, že tě „potrestá“, když se budeš chtít psaní vyhnout – upozorní tě a nasměruje tě zpět k psaní.

6 •— Sběr zpětné vazby

A jako poslední ti nabídneme místa, kde můžeš části svojí práce ukazovat lidem a sbírat tak zpětnou vazbu. Kromě mnohých facebookových skupin, kam můžeš ukázky kritice vystavit, je skvělou možností Wattpad. Stránka, kde můžeš psát příběhy, zveřejňovat svoje díla a sbírat zpětnou vazbu. 

Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.

Kategorie: Průvodce autora