Jak si najít a vybrat redaktora své knihy

9. 5. 2019 — Čtení na 5 min

Bez knižního týmu tvoje kniha světlo světa neuvidí, proto je nutné se co nejdřív začít poohlížet po knižních kolezích. Možná už ses na Pointě porozhlédl(a) a kladeš si otázku: Jak si je mám vybrat? V prvním článku ti poradíme, jak na výběr redaktora.

Máš zveřejněný profil, dopsaný rukopis a založený knižní projekt. Teď je na čase najít si kolegy, kteří ti pomohou tvůj sen vydat knihu proměnit v realitu.

S kolegy budeš během práce na knize pravidelně komunikovat, proto si dej na jejich výběru záležet, aby ti sedli nejen profesně, ale i lidsky. Pro úspěšnou spolupráci ti musí vyhovovat styl komunikace – abyste si rozuměli a dokázali se domluvit. O tom by ses měl(a) ujistit ještě předtím, než o spolupráci podepíšete smlouvu.

Nezapomínej se předběžně domlouvat i na tom, kdy bude mít kolega čas pracovat na tvé knize. Je důležité vybrat si kolegy s dostatečnou kapacitou, protože na knize začnete pracovat brzy po úspěšném ukončení předprodeje, tak aby se výroba knihy zbytečně neprotahovala. Je důležité kolegům svou knihu dobře popsat, aby si dokázali udělat co nejpřesnější představu a odpovědět na tvoje dotazy a stanovili přiměřenou cenu za práci. Co by kolegy mohlo zajímat:

  • technické specifikace (počet stran, druh vazby, jestli bude kniha barevná, nebo černobílá atd.),
  • cílová skupina (věk, zájmy apod.),
  • žánr a téma,
  • příklady vydaných knih od jiných autorů, které se podobají tvé knize tónem, stylem nebo tématem.

Než kolegy začneš poptávat, ujisti se, že máš jasno, v čem spočívá jejich práce. Podívej se na popis prvního z nich – redaktora.

Redaktor

Je nejdůležitějším kolegou, který prostuduje a zreviduje celý tvůj rukopis, a je tak vlastně i jedním z prvních čtenářů tvojí knihy. Je tvým pomocníkem, aby se rukopis dopiloval do té nejlepší možné podoby. Proto s rukopisem systematicky pracuje, zrediguje jej, provede stylistickou korekturu, pohlídá logiku a spád textu a fakta. Navrhne ti vypuštění nebo doplnění a rozšíření některých částí.

Protože je přepisování mnohdy těžší než psaní samotné, je redaktor opravdu potřeba. Může ti navrhnout podstatné změny nejen z pohledu obsahu a textové stránky, ale i z pohledu atraktivity – může ti navrhnout lákavější názvy kapitol atd.

Někteří autoři, kteří na projektu pracují dlouho, zejména pokud je to jejich první kniha, už navíc velké změny v textu, který vídají často, těžko dělají. Proto je redaktor i tím, kdo se na rukopis dívá s odstupem a následně s ním pracuje na etapy. Nejprve redaktor hledá největší problémy a upraví je, poté se soustředí na drobné věci – editaci po jednotlivých řádcích, přepisování a opravování.

Práce redaktora není na první pohled vidět, ale její absence může mít na knihu fatální dopad. Proto je redaktor jedním ze čtyř povinných kolegů na Pointě. Sice ti už dnes s řadou věcí pomůže počítač, ale redaktor je ten, kdo ohlídá gramatiku. V „silách“ počítače navíc není hlídat nuance, styl, užití obecné češtiny, slang, chybějící předložky, logické nesmysly, chyby v datech… je toho mnohem více. A nepostihne ani „drobnosti“, které patří k základnímu grafickému úzu.

Jak si ho správně vybrat?

Nejdříve je potřeba říct, že každý redaktor pracuje jinak a zaměřuje se na jiné věci. Někteří redaktoři se víc zabývají textem jako takovým, jiní dávají přednost pohybu „nad textem“ a širšímu pozorování a návrhům. Proto si vyber redaktora, jehož způsob práce ti nejvíce vyhovuje.

Redaktor bude tím, kdo do tvého textu zasáhne asi nejvíc ze všech kolegů. Není to ale tak, že by za tebe text přepsal. Navrhne ti změny, které přijímáš, málokdy se ti nejspíš stane, že bys odmítl(a), pokud se ale rozhodneš ji nepřijmout, měl(a) bys mít důvod proč. Redakční práce je o diskusi, proto byste si s redaktorem měli sedět po pracovní i lidské stránce.

Na co se při výběru redaktora zaměřit:

  • ukázky předchozích prací,
  • délka praxe, kolik knih má za sebou,
  • žánry, na které se specializuje,
  • vzájemné lidské sympatie,
  • nároky na finanční ohodnocení (protože ovlivní celkovou částku potřebnou pro výrobu knihy).

Jak ho poptat?

Kvalitní redaktory si na Pointě bez problémů najdeš. Jak to u nás funguje? Potom, co zveřejníš svůj knižní projekt, najdeš si redaktora mezi kolegy na Pointě. Můžeš poptat až tři najednou, po poptání získáš jejich kontaktní údaje, proberete spolu všechny detaily projektu. Až se rozhodneš, kterého chceš, vrátíš se na profil své knihy, klikneš na „plácnout si“ a vyplníš popis práce. U redaktora stačí vyplnit, že se jedná o redakci knihy s názvem „…“ a kolik normostran se bude redigovat. Ve smlouvě ale vyplňuješ částku za redakci celého rukopisu, ne kolegovu sazbu za normostranu. Kolegovi přijde notifikace, ze které se proklikne na návrh smlouvy, kterou si přečte a následně odsouhlasí.

V dalších týdnech si můžeš přečíst, jak si poptat i další kolegy, které na Pointě najdeš.


Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.