Jak si distribuovat svoji knihu aneb Pointa tě v tom nenechá

25. 4. 2019 — Čtení na 3 min

Distribuce knihy. Jeden z posledních kroků celého procesu poté, co je kniha dopsaná, vysázená, vytisknutá. Možností, jak vlastní knihu dostat do knihkupectví a e-shopů, je víc. Pokud vydáš knihu s Pointou, budeš mít, na rozdíl od spolupráce s jinými nakladateli, možnost ovlivnit i její distribuci.

Knih vychází každý rok nespočet a každou z nich po jejím zrodu čeká distribuce. Na českém knižním trhu najdeš víc možností, jak knihy ke čtenářům dostat. Pokud vydáš svoji knihu u tradičního nakladatele, zařadí ho do své distribuční sítě, pokud ale knihu vydáš samonákladem, nemusí být její dostání do distribuce snadná cesta. Protože se Pointa snaží autorům vydání knihy co nejvíce usnadnit, pomáhá jim právě i s distribucí. A co víc, pokud knihu vydáš u nás, můžeš si i vybrat z více distribučních modelů.

Když půjdeš po vlastní ose

Těch, kteří touží vydat vlastní knihu, je nespočet. Jenže ne všichni projdou nakladatelským sítem a edičními radami. Co potom? Řada spisovatelů se uchýlí k samonákladu knihy. Jenže… vydat knihu je jedna věc, distribuovat ji věc jiná. Pokud se jako autor rozhodneš pro vydání knihy mimo tradiční nakladatele, budeš se muset otáčet.

Když už budeš vědět, kdy bude tvoje kniha vytištěná, a budeš chtít, aby se dostala do knihkupeckých regálů, budeš muset oslovit nějakou z firem, které se distribucí knih zabývají. Aby tě ale do distribuce vzali, musíš je oslovit. Čím? Buď už máš vybudované jméno, nebo přijdeš s titulem, který vypadá na první pohled komerčně. Pokud vše vyjde, k distributorovi se kniha dostane rovnou z tiskárny. Může se ale stát, že pokud budeš mít vyšší náklad, distributor si ho nepřevezme celý a část ti zbude. Svou část pak musíš někde skladovat – ať už doma, nebo v pronajatém skladu. Co z toho pro tebe vyplývá? Budeš mít víc práce a nižší provize, než když se rozhodneš pro Pointu.  

Jak by to vypadalo, kdyby sis distribuoval(a) knihu bez distributora? Jako samovydavatel si můžeš založit e-shop a pak ručně balit a rozesílat knihy zákazníkům. Takový e-shop si samozřejmě musíš umět vytvořit, musíš hlídat objednávky, řešit balení, chodit na poštu, řešit případné nedoručené zásilky, reklamace zákazníků atd.

Pointa vše zařídí

Pokud se ale rozhodneš pro vydání knihy s Pointou, budeš mít o dost starostí méně. Nejenže u nás seženeš profíky z oborů, ze kterých si poskládáš knižní tým, ale po úspěšném předprodeji za tebe zařídíme i ISBN nebo distribuci knihy. Navíc máš u nás jakožto autor možnost vybrat si ze tří distribučních modelů.

Distribuuje Pointa. Veškerý náklad přebírá od tiskárny Pointa a má výhradní právo tvoje knihy distribuovat. Distribuční síť Pointy zahrnuje všechna hlavní kamenná knihkupectví a e-shopy.

Distribuuje autor. Pointa si po vytisknutí přebírá maximálně 10 % nákladu, které má právo distribuovat pouze přes svůj e-shop. Zbytek nákladu přebíráš ty, autor, a máš právo knihy volně distribuovat.

Distribuuje Pointa i autor. Část nákladu přebíráme my z Pointy (minimálně 30 %) a máme výhradní právo knihy distribuovat přes všechny tradiční knižní obchody (kamenná knihkupectví i knižní e-shopy). Ty si převezmeš zbytek nákladu, ale bez souhlasu Pointy nemůžeš knihy distribuovat přes knižní či jiné e-shopy a kamenná knihkupectví nebo prostřednictvím kanálů, které jsou vůči Pointě konkurenční. Ty sám(sama) si určíš, jaká část nákladu zůstává Pointě a jakou si bereš pro sebe.

Na rozhodnutí, který distribuční model by se ti líbil, budeš mít času dost, navíc ti se vším rádi poradíme. Rozhodně je ale lepší nebýt na distribuci sám(sama).

Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.

Kategorie: Kniha s Pointou