Do jakého žánru spadáš ty?

15. 3. 2019 — Čtení na 7 min

Literární svět je velký. Proto není divu, že nám občas může dělat problém jeho názvosloví. Pokud se ale v knižním světě pohybuješ často, základní přehled o žánrech by ti neměl chybět. Protože opakování nikdy neuškodí, máme pro tebe stručný přehled, jak se v literatuře orientovat. A autorům tak možná utřídíme myšlenky o tom, který žánr vlastně zastupují.

Nebudeme tě zatěžovat vším, čím sis prošel/prošla v literatuře na základní i střední škole, protože rozdělení na lyriku, epiku a drama máme v hlavě snad úplně všichni. Chceme ti ale přiblížit tu literaturu, se kterou se můžeš setkat u nás na Pointě. Ať už jako autor při výběru z žánrů a témat při popisu svojí knihy, a nebo jako kolega či čtenář.

Začneme rozdělením čtiva na literaturu krásnou a literaturu faktu. Základní rozdíl mezi těmito „tábory“ je jejich vztah k reálnému světu. Krásná literatura sice může být postavená na reálných životních situacích a odehrávat se na opravdových místech, nemá ale ambice realitu popisovat. Její světy jsou uměle vytvořené a popisuje fiktivní postavy a situace. Zahrnuje poezii, prózu a drama.

Proti ní stojí literatura faktická. Ta reflektuje skutečný svět, život, historii, předává informace nebo nálady a vzdělává. Kromě vyloženě popisných a naučných knih existuje i próza, a ta je mnohdy víc než chytlavá.

Pestrá škála žánrů

Co mají krásná i faktická literatura společné, je dělení na žánry. Všechny písemnosti se k nějakému z nich dají přiřadit, a to na základě mnoha kritérií: tónu a stylu psaní, narativní techniky, délky textu a v neposlední řadě podle obsahu. Žánry, kterých je celá řada, pak pomáhají primárně čtenářům, kteří díky nim vědí, co tak zhruba mohou od nové knihy očekávat.

Se kterými žánry se můžeš na Pointě jako autor(ka) nebo čtenář(ka) setkat? Máme pro tebe jejich výčet i se stručnými definicemi.

Žánry krásné literatury

podle rozsahu:

Román. Jeden ze základních žánrů prózy. Je mnohotvárný a proměnlivý s otevřenou strukturou a většinou na pěkných pár set stran. Určitě budeš znát ty, co vzešly z per klasiků jako Victor Hugo nebo Emily Brontëová.

Povídka. Krátký příběh, který můžeš přečíst na posezení. Povídky často mají jen pár postav a pár výrazných prvků, ale víc než na děj se často soustředí na vykreslení nálady. Podívej se třeba na Penis nemá uši.

Báje, mýty, pověsti. Příběhy často spjaté s národním folklorem, o kterých se mnohdy hlásá, že se zakládají na historických událostech nebo osobnostech, ale obsahují i mnoho smyšleného. Praotec Čech nebo Přemysl Oráč by mohli vyprávět…

Pohádka. Nadpřirozeno, bájná stvoření, boj dobra a zla… Na pohádkách vyrostl každý z nás. Stačí zavzpomínat na Krásku a zvíře, Špalíček pohádek nebo se podívej na naše Pohádky o nebi a zemi.

podle tématu:

Komedie, tragédie, tragikomedie. Příběhy ve verši nebo próze, obvykle napsané pro divadelní prkna. Konflikty a emoce vyjádřené pomocí dialogů a akcí. Moliére, Ionesco, Shakespeare… není co dodat.

Dobrodružná literatura. Obvykle vypráví o události nebo sérii událostí, které vybočují z běžného života hlavního hrdiny. Nechybí v ní napětí, souboje nebo nadpřirozeno. Představ si Hobita nebo Tři mušketýry.

Komiks. Pilířem jsou sekvence obrázků, grafik, kreseb, které doprovázejí bubliny s krátkými texty nebo citoslovci. Podívat se můžeš třeba na naše Komiksodějky.

Detektivky. Vyšetřování, odhalování zločinu a hledání zločinců. Asi není třeba říkat víc. Možná jen Sherlock Holmes?

Fantasy. Svět, ve kterém najdeš kouzla, nadpřirozené jevy nebo kouzelná stvoření. Určitě víš, jak vypadá svět Harryho Pottera, nebo jsi měl tu čest s Hrou o trůny.

Historická fikce. Jih proti Severu nebo Příběh dvou měst. Příběhy, které rekonstruují minulost. A to včetně tehdejší společenské nálady, zvyklostí a dalších prvků, které čas nezměnil. Co ale pozměňují, jsou události nebo osobnosti doby.

Horor. Strach, napětí, vnitřní neklid. Horor by se dal popsat jedním jménem – Stephen King.

Mystery. Knihy plné napínavých spiknutí a zápletek, které jsou často zahalené tajemným zločinem. Podezřelí i různé motivy a stopy vedoucí k řešení problému se vyskytují v průběhu celého příběhu. Díky tomu měly svůj dobrý konec třeba Šifra mistra Leonarda nebo Muži, kteří nenávidí ženy.

Romance. Ústřední je vztah a romantická láska mezi dvěma lidmi. Romance mají většinou emocionálně uspokojující a optimistický konec. Jako Zápisník jedné lásky.

Sci-fi. Většinou se zabývá imaginativními a futuristickými koncepty, jako je pokročilá věda a technologie, cestování časem, mimozemský život. Mnohdy se odehrávají v budoucnosti nebo na jiných planetách. Určitě jsi slyšel třeba o The Hunger Games.

Young adult. Fikce zacílená na dospívající a mladé dospělé, která se zaměřuje na hlavní postavu, mladého člověka, který se potýká s problémy, a čtenář sleduje, jak je řeší. Nejedno oko zaslzelo třeba při Hvězdy nám nepřály.

Thriller. Přináší větší pocit napětí, vzrušení, překvapení, očekávání a úzkosti. Knihy typu Zmizelá nebo Dívka, která si hrála s ohněm často pracují se spiknutím, střety a mnohými otázkami, které z příběhů vyplynou.

Žánry literatury faktu

Biografie. Vyprávění o životě někoho, napsané někým jiným. Když pak napíšeš sám (sama) o sobě, napíšeš autobiografii. U nás co nevidět vyjde biografický román Na klepadle.

Memoáry. Sbírka vzpomínek, které autor píše o okamžicích nebo událostech, které v životě zažil. Jedny z nejdiskutovanějších memoárů jsou třeba ty od Adiny Mandlové s názvem Dneska už se tomu směju.

Cestopis. Jako autor(ka) popisuješ cesty do cizích zemí a krajin se záznamem geografických, národopisných, kulturních, sociálních a jiných zvláštností. Třeba letos oslavil 100 let Miroslav Zikmund, který je cestopiseckou špičkou.

Kronika, letopis. Kronika je jeden z nejdůležitějších historiografických pramenů. Oproti letopisům je složitější, často ale bývá označována za „košatější letopis“.

Učebnice, slovník, encyklopedie. Když hledáš konkrétní informace, slova nebo pojmy, většinou sáhneš po svazcích tohoto typu. A je jedno, jestli se bavíme o překladu, výkladu významu, etymologii, nebo správném užití.

Self-help, osobní rozvoj. Knihy, ve kterých najdeš informace, jež ti mají pomoci vyřešit osobní problémy a zlepšit tvůj osobní nebo pracovní život.

Fotokniha. Vydat knihu nutně neznamená napsat ji. Stačí poskládat svoje nejlepší fotky, reportážní sérii nebo portréty a přidat popisky.

Kuchařka. Obsahuje recepty k vaření a přípravě jídel a nápojů. Může obsahovat i informace o původu surovin a ingrediencí nebo jejich trvanlivosti.

Když máš jako autor(ka) dopsáno a přidáváš svůj knižní projekt na Pointu, výběru žánru se nevyhneš. Potom už jen stačí přidat témata, kterým se dopsaná kniha věnuje. Pomůžeš tak svým čtenářům lépe pochopit, co od tvojí knihy čekat.

Pokud jsi čtenář(ka), díky žánrům přesně víš, po čem sáhnout. Takže který žánr je tvůj nejoblíbenější žánr?

Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.

Kategorie: Průvodce autora