9 tipů na knihy o psaní, které ti mohou pomoci

28. 5. 2019 — Čtení na 3 min

Vymyslet dobrou zápletku, propracovat postavy, neztratit nit. Při psaní knihy se možná párkrát zamyslíš a budeš rozjímat, jak psát dál. Máme pro tebe pár knižních tipů, které ti pomohou ovládnout spisovatelské řemeslo.

A od koho jiného se něco přiučit, než od těch nejlepších, kteří vládnou slovem. Podívej se pár knih, kterými se můžeš inspirovat, ve kterých můžeš hledat pomoc pro dopilování tvého rukopisu nebo si přečíst zajímavé literární postřehy.

O psaní – Stephen King

Začněme jedním ze současných literátů, kterého obdivují miliony lidí. Kromě hororů napsal Stephen King i knihu (částečně memoárovou a částečné návodnou) o psaní jako takovém.

Nastíní ti, co spisovatelské řemeslo obnáší, přináší a bere, najdeš v ní celou řadu postřehů z Kingovy kariéry. Dozvíš se v ní, že při psaní nejde o vydělávání peněz, slávu nebo o navazování přátelství. Vždy jde to, abys jako autor(ka) obohatil(a) život těch, kdo budou knihu číst, ale i svůj vlastní.

Šifra mistra bestsellerů – Jodie Archer, Matthew L. Jockers

Každý začínající spisovatel chce, aby byla jeho kniha úspěšná a našla si co nejvíc čtenářů. Jak ale takovou knihu napsat? Dvojice amerických vědců se rozhodla najít „recept“ na dokonalý bestseller pomocí množství dat a analýz. Kniha ti může pomoct, ale určitě tě i překvapí – dozvíš se, jaký román počítač statisticky vyhodnotil jako dokonalý.

Tisíc tváří hrdiny – Joseph Campbell

Kniha poprvé vyšla už v roce 1949 a za desítky let svého života se stala klasickou studií.

V knize najdeš příklady mytických příběhů, na kterých Campbell ukazuje pravdy ukryté za náboženskými a mytologickými postavami, jež najdeš v pohádkách, pověstech nebo mýtech. Z nich pak vyplývají obecně platné významy, které ti při psaní můžou posloužit jako modely nebo vzory.

Šest procházek literárními lesy – Umberto Eco

Začti se do přednášek, které Umberto Eco pronesl v roce 1993 na Harvardu. Eco v nich rozebírá třeba vztah mezi autorem, dílem a čtenářem v procesu tvorby i četby knihy. To a mnoho dalšího si můžeš přečíst Ecovým chytlavým stylem.

Naratologie Strukturální analýza vyprávění Tomáš Kubíček, Petr A. Bílek, Jiří Hrabal

Pokud tě literatura zajímá do hloubky, máme pro tebe i trošku odbornější literaturu. Naratologie ti ukáže souvislý pohled na základní naratologické kategorie i jejich vývoj od druhé poloviny dvacátého století.

Válka umění – Steven Pressfield

Co mnohým z nás brání dělat to, po čem toužíme? Jak se vyhnout blokům při tvůrčích počinech, ať už se bavíme o založení vysněné firmy, nebo napsání románu? Tipy se dozvíš na stránkách knihy!

Velké kouzlo Elizabeth Gilbertová

Pokud si chceš opravdu počíst, zkus knihu americké spisovatelky, která napsala Jíst, meditovat, milovat. Velké kouzlo je však trošku jiné a dozvíš se v něm, jak nakopnout svoji kreativitu.

A na závěr pro tebe máme i pár anglických tipů. Doporučujeme ti knihu The Anatomy of Story od Johna Trubyho. V této knize si prohloubíš některé vyprávěcí techniky, které ti pomohou tvůj rukopis okořenit. Kniha Bird by Bird od Anne Lamott ti pro změnu poví něco o psaní novel.

Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.


Zajímá tě, jak proměnit svůj rukopis v knižní projekt a jak se co nejlépe připravit na předprodejZde najdeš vše stručně a jasně vysvětlené!

Pokud rukopis teprve dopisuješ nebo ho máš hozený v šuplíku a nevíš, co dál se svým snem vydat knihu, přidej se k nám. Vydej ji s Pointou, která ti se vším kolem vydání knihy pomůže a dá ti další návody, jak celý proces úspěšně zvládnout.